^Back To Top
  
  
  

CODE WEEK - EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA

"Code Week" to wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko. Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i nabywanie nowych kompetencji związanych z kodowaniem.

Nasze przedszkole w dniach od 10 do 25 października 2020 r. wzięło udział
w Code Week (Europejski Tydzień Kodowania)
wraz z ogólnopolskim programem Uczymy Dzieci Programować.

Temat programowania staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby z powodzeniem kodować, powinniśmy zacząć uczyć krytycznego myślenia jeszcze na etapie przedszkola. Młodsze dzieci uczą się programować przez zabawę wspierającą wszechstronny rozwój. Do nauki programowania nie potrzebujemy komputera,
można zaczynać od prostych zabaw w kodowanie.

Ponadto w przedszkolu możemy wykorzystać karty obrazkowe, układanki typu sudoku, gra w statki, gry planszowe lub karciane, labirynty, klocki, rozwiązywanie zadań logicznych.
Zdobycie umiejętności niezbędnych do programowania, takich jak np. umiejętność myślenia logicznego, przydaje się nie tylko do samego programowania, ale także przy nauce innych zagadnień (np. matematyki). Nauka kodowania na etapie przedszkolnym kształci też myślenie logiczne i przyczynowo – skutkowe, rozwija kreatywność.
Umiejętność kodowania jest o tyle ważna, że pomaga w nauce, zarówno czytania, jak i pisania. Patrząc dalej w przyszłość – wspiera rozwój dziecka pod kątem późniejszego życia w świecie technologii. Badania wykonane na Uniwersytecie w Tufts przez prof. Marinę Umaschi Bers, specjalistę w zakresie rozwoju dzieci i technologii informacyjnych, dowiodły, że już osiem prostych lekcji nauki kodowania podniosło wyniki dzieci w testach z myślenia przyczynowo – skutkowego oraz czytania ze zrozumieniem.
Podsumowując, zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Stopniowo oswajamy dzieci z nowymi pojęciami, które stają się dla dzieci bardziej zrozumiałe i pozytywnie kojarzone, bo programowanie może być świetną zabawą.
W naszym przedszkolu każda z grup nabywała umiejętności kodowania
podczas róznych zabaw i aktywnosci.

"Słoneczka" układały wieże z klocków oraz kubeczki wg wzoru i wg własnych pomysłów; bawiły się z matą do kodowania, uzupełniały pola na macie wg koloru i kształtu; brały udział w zabawie "wrzuć do kubeczka kolorowe kostki lodu według kodu".
W grupie "Zajączki" dzieci rozpoczęły zabawy w Kodowanie od prostych zabaw bez używania komputera. Podczas zajęć wykorzystano matę do kodowania z emblematami jesiennych listków, figur geometrycznych, odkodowywano wzory, układano obrazki zgodnie z kodem z wykorzystaniem materiału przyrodniczego oraz kolorowych kubków. Dzieci wykonały również pracę plastyczną „Zakodowane latawce” – dekorowanie wstążki latawca
kolorowymi listkami wg opisanego kodu.
„Zajączki” swoją przygodę w kodowanie będą kontynuować w miesiącu listopadzie, podczas której wykorzystają do zajęć robota Genibot.
"Pajacyki" również bawiły się z matą do kodowania, kubeczkami oraz materiałem przyrodniczym; uzupełniały pola na macie ze zwróceniem uwagi na kolor i kształt; układały wieże z kubeczków wg wzoru i własnych pomysłów; poznały Genibota.
Grupa "Elfy" rozpoczęła kodowanie na dywanie od zabawy z kolorowymi kubeczkami, układano według wzoru i tworzono własne kompozycje. Dzieci uzupełniały cyfry za pomocą kasztanów oraz układały zabawki od największych do najmniejszych. Odszyfrowywały kody z pomocą kolorowych kółek. Podczas takich aktywności dzieci uczyły się m.in.: współpracy, planowania, analizowania i samodzielnego tworzenia różnych kodów. Dzieci bawiły się też w tworzenie rytmicznych sekwencji wg wzoru lub włsnych pomysłów z wykorzystaniem kasztanów, liści, klocków; uczyły się przekładać ułożone rytmy w ruch. Pracowały także z ukladankami logicznymi, np. "Szachownica"oraz "Kropka i kreska". Na macie do kodowania układały z patyczków drogi zwierzątek do jeziorka. Poznały Genibota.
Grupa "Smerfy" natomiast wykorzystała podczas zajęć Wiatrak matematyczny, który posłużył do przeprowadzenia ciekawych zabaw dydaktycznych, np. "Karuzela", "Przeplataniec"- dzieci utrwalały pojęcia związane z przestrzenią, "Dywanik", gdzie układały rytmy z guzików i patyczków, "Kolorowy tydzień"- utrwalenie dni tygodnia, "Pory roku"- utrwalenie pór roku. Dzieci poznały także monety i banknoty, porównywały ich wartość, dokonywały prostych obliczeń pieniężnych, porównywały pieniądze oraz porządkowały od najmniejszej do największej wartości i odwrotnie. Ponadto wykonywały graficzne ćwiczenia związane z kodowaniem.

Copyright © 2021. Przedszkole 23 Rights Reserved.