TYDZIEŃ GRECKI

Kalimera!

W dniach 26 – 30 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy tydzień grecki.
W tym tygodniu odwiedziliśmy Grecję – jedno z państw Unii Europejskiej - zgodnie z zaplanowanym planem rocznym „Przedszkolak podróżuje po Europie”.
Dzieci dowiedziały się gdzie znajduje się Grecja, poznały podstawowe symbole tego kraju, flagę, zabytki, dowiedziały się co to były Igrzyska olimpijskie i jakie dyscypliny na nich obowiązywały. Dzieci zostały wprowadzone w świat mitów – np. o Zeusie, z uwagą i zaciekawieniem słuchały opowiadań. Dzieci poznały podstawowe zwroty w języku greckim, z chęcią witały się i żegnały po grecku. Był to pierwszy tydzień tematyczny w tym roku szkolnym dlatego dzieci cieszyły się jeszcze bardziej.
Ciekawym urozmaiceniem były oglądane prezentacje i filmiki o Grecji tj. „Grecja – przewodnik dla dzieci” cz. I i II, gdzie chłopiec o imieniu Guidio w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedział dzieciom o Grecji, poznały jak powstaje oliwa na podstawie filmu” Bajka o oliwkach – tajemnicza kuchnia” oraz poznały zabytki na podstawie bajki „Felix w Grecji”.
Dzieci podczas tego tygodnia poznawały smaki Grecji – była sałatka grecka, zupa z ciecierzycy, musaka, kotlety mielone z fetą i tzatziki, pudding ryżowy, jogurt z miodem i orzechami – dzieciom wszystko bardzo smakowało:)
Na podsumowanie tygodnia greckiego w piątek dzieci z grupy „Smerfy” przygotowały i nagrały dla wszystkich dzieci wysęp podczas, którego zaprezentowały: „Zabawę grecką” dla młodszych dzieci i Taniec grecki „Zorba”.
W ciągu całego tygodnia Grecja była obecna nie tylko w czasie zabaw i zajęć dydaktycznych, ale również podczas zabaw swobodnych.
Dzieci ze wszystkich grup wykonały piękne prace plastyczne związane z Grecją, wazy greckie, flagi, zabytki oraz plakat o Grecji

Adio!