^Back To Top
  
  
  

ZDALNE PRZEDSZKOLE 5-LATKI

Tydzień 30.03. - 03.04.2020r.

„Wiosna urodziły się motyle ”

W tym tygodniu będziemy kontynuować wiosenne tematy. Przypatrzymy się bliżej motylom, które są również zwiastunami wiosny. Pierwsze motyle dzienne pojawiają się już wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia. Spotkać je można na osłoniętych od wiatru, nasłonecznionych drogach leśnych i polanach. Spośród wczesnowiosennych motyli gro stanowią zimujące rusałki – pawiki, ceiki, pokrzywniki oraz rzadsze wierzbowce i żałobniki. Motyle chętnie siadają na nagrzanej ziemi lub na pniach drzew.
Propozycje materiałów nawiązujące do tematu:

- Obejrzyj odcinek bajki o Pszczółce Mai "Pszczółka Maja - Mała gąsieniczka".

- Zabawa z piosenką: poproś rodziców o przygotowanie dwóch apaszek lub pociętej w paski kolorowej bibuły. Wysłuchaj piosenki „Wiosna urodziły się motyle” i zatańcz w jej rytmie.

- Poznanie etapów rozwoju motyla na podstawie filmiku "Cud narodzin... motyla" Z pomocą rodziców znajdź na stronach internetowych zdjęcia różnych motyli. Które z nich najbardziej Ci się podobają?

Zabawa plastyczna: z pomocą rodziców spróbuj wykonać motyle wykorzystując różne materiały i pomoce plastyczne, np. papierowy talerzyk, chusteczki higieniczne, serwetki, rolki po papierze toaletowym, klamerki do bielizny, plastelinę, a nawet... własne dłonie.

- Eksperyment z paskami papieru – doświadczenia pomagające dzieciom ustalać stałość długości.
Przygotuj z rodzicami 4 paski papieru o długości ok. 25 cm i szerokości ok. 3 cm każdy.
Porównujemy długość pasków - dorosły kładzie przed dzieckiem dwa paski papieru, a ono sprawdza, czy są tej samej długości. Jeżeli nie, przycina je. Jeszcze raz sprawdza. Muszą być tej samej długości i dziecko ma być o tym przekonane.
Dorosły mówi: -Jeden pasek zwiń w rulonik ... Połóż go tu (gest) i zastanów się, czy teraz paski nadal są tej samej długości. ( Pasek – rulonik nad paskiem prostym)
Jeżeli dziecko chce rozwinąć rulonik, dorosły do tego zachęca. Nie trzeba się dziwić, gdy ono stanowczo powie: Ten jest długi, a ten krótki. Po takim zapewnieniu dorosły proponuje:
- Rozwiń rulonik i sprawdź długość pasków. Możesz rozwinąć zwinięty pasek... A teraz przesuń palec po tym pasku (pokazuje prosty) i po tym pasku (pokazuje pasek zwinięty w rulon). Dziecko może to zrobić tyle razy, ile chce. Wodzenie palcem pomoże dziecku zrozumieć, co kryje się pod pojęciem „długość".
Jeszcze raz porównujemy długość pasków. Dorosły kładzie przed dzieckiem pozostałe dwa paski papieru i mówi: - Sprawdź, czy są tej samej długości. Jeżeli nie, wyrównaj nożyczkami... Jesteś pewny, że są tej samej długości? Jeżeli tak, to z jednego paska zrób harmonijkę ...
Połóż ją nad prostym paskiem papieru i porównaj.

Gdy dziecko twierdzi, że pasek prosty jest dłuższy, nie trzeba protestować, a już na pewno nie wyśmiewać. Każdy dorosły, gdy był dzieckiem, też tak twierdził. Trzeba tylko je zachęcić mówiąc: - Rozprostuj harmonijkę. Porównaj i jeszcze raz ją złóż. Przypatrz się dobrze, możesz wodzić palcem porównując długość pasków.
Podsumowanie zabawy z paskami papieru.
Na czym polegały nasze eksperymenty? do jakiego doszliście wniosku?

- Język angielski: Zapraszamy na wirtualna tablicę TABLICA

Zwierzeta domowe

dog - pies,

cat- kot,

mouse- mysz,

bird - ptak,

fish- ryba,

lion -lew,

Piosenka do utrwalenia słówek "I have a pet".

 

Pochwalcie się swoimi pracami napiszcie do nas.

 

Tydzień 23.03. - 27.03.2020r.

W tym tygodniu (23.03 - 27.03) wszystkie dzieci 5-letnie zachęcamy do utrwalenia tematu "Pierwsze oznaki wiosny" na podstawie opowiadania Olek i Ada "Oznaki wiosny". Zachęcamy do wykonania ilustracji do wysłuchanego tekstu dowolną techniką plastyczną.

Olek i Ada "Pierwsze ozanaki Wiosny"

Wysłuchajcie piosenkę o wiośnie.

"Maszeruje wiosna" - piosenka dla dzieci 

Zatańczcie razem ze Stonogą

Angielski - Przypomnijcie sobie piosenkę "Five Little Ducks"

 

Copyright © 2020. Przedszkole 23 Rights Reserved.